Üyelik Girişi

ZAZACA EĞİTİM DİLİ OLMALI” TBMM BASIN AÇIKLAMASI

 ZAZACA EĞİTİM DİLİ OLMALI” AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, ”Cumhuriyet’in Osmanlı bakiyesinden bir ulus-devlet yaratma gayreti ne yazık ki Zaza dil ve kültürünün de yok sayılmasına neden olmuştur. Ana dil yasaklarla yok edilemez.

Zazaca da yok edilememiştir. Fakat gelişmesi ve zenginleşmesi engellenmiş hatta unutulması istenmiştir” dedi. Taş, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ana Dil Günü dolayısıyla TBMM’de düzenlediği basın toplantısına basın mensuplarını

Zazaca selamlayarak ve aynı dilde “Her dil bir dünyadır” diyerek başladı. Zazaca’nın tarihi ve kullanma yoğunluğu hakkında bilgiler veren Taş, UNESCO raporlarına göre Türkiye’de 18, dünyada ise 2 bin 473 dilin kaybolmaya yüz tuttuğunu, Türkiye’deki dillerden Zazaca’nın da bu tehlike altında olduğunu söyledi. “ZAZACA’NIN YOK OLMAMASI İÇİN DUYARLI OLMALIYIZ”

Bazı üniversitelerde Zaza dili ve kültürü üzerine akademik çalışmalar yapan, lisans ve lisans üstü eğitim veren bölümlerin bulunmasının Türkiye’nin bir kazancı olduğuna ve bu kazancın AK Parti iktidarı sayesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Taş, şöyle konuştu: “Ülkemizde tüm dillerin yaşatılması ve geliştirilmesinin anayasal güvenceye alınması gerekmektedir.

Resmi dil dışındaki dillere pozitif ayrımcı davranılmalı. Bunlar okul müfredatlarına eğitim dili olarak konmalıdır. Merkezi ve yerel yönetimlerce, anadilinde faaliyet yürüten dernek, vakıf ve benzeri kuruluşlar desteklenmelidir.

Dilimiz Zazaca’nın yok olmaması için her kesimi duyarlı olmaya, bu konuda faaliyet yürüten kurumlara destek sunmaya davet ediyoruz.” ZAZACA EĞİTİM DİLİ OLMALIDIR Taş, bir gazetecinin “Siz, Zazacayı ders olarak değil de eğitim dili olarak Milli Eğitim’in kabul etmesini talep ediyorsunuz herhalde?” sorusu üzerine “Şu anda zaten AK Parti iktidarıyla Zazaca, Kürtçe, diğer diller seçmeli ders olarak bazı okullarda alınıyor. Biz özellikle onu istiyoruz” karşılığını verdi. Zazaların yoğunluklu yaşadığı bölgelerde bu derslere talep olduğunu belirten Taş, “Eğitim dili de olmasında fayda var diye düşünüyorum.

Tabii ki bu benim görüşümdür, partimi bağlamaz” dedi. Taş’ın Meclis’te düzenlediği basın toplantısına Bingöl Zaza-Der ve İstanbul Zaza-Der Şube başkanları katıldı.
Anket
Sizce Zazacanın En Büyük Sorunu Ne?
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Takvim
Dost Siteler