Üyelik Girişi

Zaza dili için kısa film yapıldı

Zaza dili için kısa film yapıldı

Bingöl  Fm  21 Şubat Dünya Anadil Günü münasebetiyle, zazacanın yok olma tehlikesine farkındalık oluşturmak için yaptığı kısa filmi yayınladı.

 Bingöl fm Genel Yayın Yönetmeni Nebi Bozaba konuyla ilgili şunları söyledi;‘’Yapılan araştırmalar zazacanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.Bu araştırmaların doğru olduğu aşikardır. Nüfusun önemli bir bölümü zaza olan ilimizde yeni yetişen nesiller maalesef zazaca  bilmiyor. Dil bir düşünce biçimi , kültürü oluşturan bir alt zemin, farklı insan tiplemelerini oluşturan psikolojik bir besin kaynağıdır’’ dedi

Bozaba konuşmanın devamında şu bilgilere yer verdi;

 ‘’Zaza dili üzerinde yoğun bir çalışmamız var. Bingöl Fm olarak dünyada zazaca yayın lisansı alan ilk yayın kuruluşuyuz. Yayınlarımızdaki zazaca sohbetler ,ilahi ezgiler ,hikayeler, masallar   reklamlar, kısa spotlar ve en son yaptığımız kısa filmle zazacaya katkı sunmaya çalışıyoruz.

 Yaptığımız kısa film radyomuzun youtube kanalında yayında, film zazacanın yok olma tehlikesini konu alıyor. Filmin yapım işi kısa süre önce bitti. Önümüzde 21 şubatın olduğunu görüp filmi bu dönemde yayınlamayı uygun bulduk .Filmde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve herkesi filmi izlemeye davet ediyorum’’ dedi.


https://www.youtube.com/watch?v=bzwHj6X_soQ&feature=youtu.be
781 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anket
Sizce Zazacanın En Büyük Sorunu Ne?
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Takvim
Dost Siteler