zazadilder yaz 80 71 e. Yola 5. Tl katkıda bulun. Ve bu mesaji arkadaslarimizla paylaşalım
Üyelik Girişi
Saat
Zazalar Ankarada Buluşuyor
Türkiye’nin birçok bölgesindeki Zazalar, Dünya Anadil Günü münasebetiyle 19 Şubat 2017 Pazar günü Ankara’da düzenlenecek etkinlikte bir araya gelecek. Çok sayıda üst düzey siyasetçi, bürokrat, akademisyen ve STK temsilcisinin katılacağı programda, “Zazaca’nın Geleceği” konuşulacak.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2008’de yayımlanan ve Dünya üzerinde mevcut olan 6 Bin 700 lisandan 2 Bin 400’ünün yok olma tehdidi altında olduğunun belirtildiği “Tehlikedeki Diller Atlası”nda yer alan Zazaca’nın yaşatılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda Bingöl başta olmak üzere birçok ilde ve hatta Avrupa ülkelerinde kurulan Zaza dernekleri, Zazaca üzerine birçok önemli çalışmaya imza atarken, resmi alandaki kapsayıcılığının da genişletilmesi için çabalarını sürdürüyor.

ANKARA’DA BÜYÜK BULUŞMA

Zazaca’nın korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere doğru aktarılması için yürütülen çalışmalarla adından söz ettiren Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği (Bingöl Zaza-Der), Dünya Anadil Günü kapsamında önemli bir çalışmaya daha imza atmaya hazırlanıyor.

Bingöl Zaza-Der tarafından organize edilen ve Diyarbakır, Adıyaman, Siverek, Tatvan, Muş, Adana ve Avrupa’daki Zaza derneklerinin desteklediği “Zaza Dil Günü Etkinliği”nde, Zazaca’nın geleceği ve Zazaca ile ilgili talepler dile getirilecek. Çok sayıda üst düzey siyasetçi, bürokrat, akademisyen ve sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı programda, Zazaca tiyatro ve Stand-Up gösterisi ile Zazaca türküler seslendiren sanatçılar da sahne alacak. Program, Zaza derneklerinin el birliğiyle organize ettiği en kapsamlı etkinlik olma özelliğini de taşıyacak.

“ZAZACA’NIN SİYASALLAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bir süredir hazırlıkları yapılan programla ilgili görüşleri alınan Organizasyon Kurulu Başkanı Murat Bukan, Ankara’da yaşayanlar başta olmak üzere, tüm Zazaları bu programa beklediklerini söyledi.

Siyasi bir amaç güdülmeden, sadece Zazaca’nın korunması ve yaşatılması adına yapılacak etkinliğin dil adına önemli bir kazanım olacağı inancını paylaşan Bukan, “Zazaca’nın bağımsız bir dil olduğunu söylüyor ve dilimizin yaşatılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Özellikle son yıllarda Üniversitelerde bu alanda enstitülerin kurulması, okullarda seçmeli ders imkânının yaratılması gibi bazı adımları önemli buluyoruz. Fakat yeterli değildir. Bu alanda Zazaca ile ilgisi bulunmayanların Zazaca hakkında yazdıklarının ‘Zazaca Eser’ olarak piyasalara sürüldüğüne de sıklıkla şahit olmaktayız. Tam da bu noktada, Zazaca’ya en büyük darbenin bu yolla vurulduğu kanaatini taşıyoruz. Zazaca üzerinde birçok kirli oyun oynandığını görmekteyiz. Sürekli farklı dil ve siyasi yapıların bir parçası, hatta alt versiyonu olarak öne sürülmek istenmesi ve Zazaca’nın siyasallaştırılması arzusu biz Zazaları rahatsız etmektedir. Zazaca’nın başlı başına dil olduğunu ortaya koyan onlarca dil bilimci bulunurken, bazı gruplar ve yapıların ısrarla Zazacayı siyasal etkenlerden dolayı Kürtçeleştirme çabası bulunmaktadır. Bunu reddediyoruz. Zazaca’nın bağımsız bir dil olduğunu söylüyor ve Anayasal güvence altına alınmasını istiyoruz. Bu minvalde, Zazaca ve Zazalar üzerinden yürütülen entrikalara fırsat vermeyeceğimizin de bilinmesini istiyoruz” dedi.

“Zazalar olarak dilimizi konuşmak ve yazmak istiyoruz, dilimiz üzerinde oynanan asimilasyon politikalarına karşı mücadele ediyoruz. Zaza dernekleri olarak başka da derdimiz yok! ” diyen Bukan, Zaza derneklerinin ortak çabasıyla 19 Şubat’ta Ankara’da düzenlenecek programın da bu amacın bir parçası olduğunu vurgulayıp, hayırlara vesile olmasını diledi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      175 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Dernek Üyeliği

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.76723.7823
Euro4.65434.6729
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 4°
Takvim
REKLAMLAR

WISAR DERGİSİ sayı -1-